Dziewczyna z zapałkami

W przypadku książki Anny Janko Dziewczyna z zapałkami nie opuszczają mnie wciąż mieszane uczucia, co do tej publikacji. Opowiada ona historię o kobiecie, jej życiu, związkach, małżeństwie, macierzyństwie, nałogach, zmaganiach z codziennością. Główna bohaterka, tak jak i sama autorka, jest poetką. Dla mnie osobiście wątek godzenia codzienności z twórcza pracą (a raczej próbami takiej pracy) okazał się najciekawszy. Bardzo trudno jednak jest mi polubić, czy utożsamić się z tytułową Hancią. Oczywiście, sympatia do głównego bohatera powieści nie jest konieczna, by dobrze ocenić książkę ale w tym przypadku jednak to przeszkadza. Jako czytelnik nie mogę pozbyć się wrażenia, ze to po części sama Dziewczyna z zapałkami jest winna tego jak wygląda jej życie. Narzeka, ale nie robi wiele, by coś zmienić. Jej bierność jest wręcz irytująca, a sama książka w ogólnej wymowie męcząca. Plusem książki jest niewątpliwie język jakim została napisana, proza napisana poezją. Jednak nawet to nie powoduje mojej szczególnej chęci powrotu do tej książki.

Myślę również, że minie nieco czasu zanim będę chciała sięgnąć po wydaną w tym roku kontynuację pod tytułem:  Pasji według św. Hanki.

Na koniec cytat dotyczący książek, słowa wypowiedziane przez Hankę w trakcie kolejnej kłótni z mężem, kiedy denerwował się, że ta ocenia kogoś poprzez zawartość jego biblioteczki:

Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. Jeśli coś czytasz namiętnie, to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze Cię zdradzą !!!

(s. 181)

Anna Janko, Dziewczyna z zapałkami, Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2009, (wydanie drugie, rozszerzone)

Reklamy

One thought on “Dziewczyna z zapałkami

  1. Pingback: Pasja według św. Hanki « niespiesznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s